Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJARE

Buna seara, va rog ajutor intr-o problema :
am participat la un concurs pentru ocuparea unui post contractual vacant de secretar școală pe perioadă nedeterminată, din sectorul bugetar plătit din fonduri publice personal didactic auxiliar – COR 235909
Condiții specifice:
- studii superioare/ medii absolvite cu diplomă de licenta/ bacalaureat;
- vechime în muncă în domeniul salarizării/ încadrării resurselor umane de minimum 1 an;
Am paticipat ca absolventa de studii superioare economce iar vechime in munca de 21 ani :
- 12 ani la ROMTELECOM - OFICIU TT RURAL cu urmatoarele responsabilitati : desfăşurarea activității în mod responsabil, conform reglementărilor profesionale și cerinţelor postului; realizarea în termen a sarcinilor stabilite; cooperantă și politicoasă cu partenerii terți ; răspunderea și respectarea disciplinei în muncă și a normelor de comportament civilizat în relațiile cu colegii; întocmirea documentelor justificative privind statul de plată: pontaje, concedii medicale, de odihnă, evidența
tichetelor de masă, distribuția fluturașilor și achitarea
salariului subordonaților; răspunderea aplicării și respectarea normelor NTS șiPSI, instruirea și întocmirea fișelor individuale de
instructaj (PSI și NTS ); răspunderea de securitatea și păstrarea în bune condiții a documentelor din centrala telefonică;respectarea Decretul 400/1981 republicat în anul 1982, întocmitrea tuturor documentelelor specifice pentru închiderea de lună.
- 3 ani si 6 luni contabil/ resurselor umane studii medii si 3 ani si 7 luni economist / resurselor umane la un SRL studii superioare

Intrebarea e:( conform LEGEII-CADRU Nr. 284 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice art 11 (5) Pentru acordarea gradaţiei corespunzătoare tranşei de vechime în muncă, angajatorul va lua în considerare integral şi perioadele lucrate anterior în alte domenii de activitate decât cele bugetare), unitatea de invatamant este obligata sa ma angajeze conform Legii 63 Secretar I studii superioare sau Secretar IA studii medii, postul pana acum a fost ocupat se o persoana cu studii medii.

grila de salarizare din Legea 63 / 2011: studii superioare
Secretar IA) 964 -1.417
Secretar I 866 -1.376
Secretar II 740 -1.312
Secretar III 658 - 1.019
Secretar IV 628 -923
Secretar debutant 616
studii medii
Secretar IA 621 -1.025
Secretar I 610- 935
Secretar II 600 -829
Secretar III 600- 743
Secretar debutant -600

Multumesc pentru intelegere si ajutor.
Pe postul de Secretar I - studii superioare .