avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare si vechimea in munca anterioara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare si vechimea in munca anterioara

Buna seara, va rog daca ma poate ajuta cineva cu informatii:
vreau sa particip la un concurs pentru ocuparea unui post contractual vacant de secretar școală pe perioadă nedeterminată, din sectorul bugetar plătit din fonduri publice personal didactic auxiliar – COR 235909
Condiții specifice:
- studii superioare/ medii absolvite cu diplomă de licenta/ bacalaureat;
- vechime în muncă în domeniul salarizării/ încadrării resurselor umane de minimum 1 an;
Sunt absolvent de studii superioare economce si am vechime in munca de 3 ani si 6 luni contabil/ resurselor umane studii medii si 3 ani si 7 luni economist / resurselor umane la un SRL.
Intrebarea e daca la angajare sunt obligati sa imi ia in considerare vechimea in munca si unde ar trebui sa fiu incadrat conform grilei de salarizare din Legea 63 / 2011:
Secretar IA**) S 964 1.417
29. Secretar I S 866 1.376
30. Secretar II S 740 1.312
31. Secretar III S 658*1) 1.019
32. Secretar IV S 628*1) 923
33. Secretar debutant S 616*1)

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:50, 29 Noiembrie 2015
Potrivit art.11 alin. (5) din Legea nr.284/2010, pentru acordarea gradatiei corespunzatoare transei de vechime in munca, angajatorul va lua in considerare integral si perioadele lucrate anterior in alte domenii de activitate decat cele bugetare.
Multumesc.
Ar trebui sa fiu incadrat conform grilei de salarizare din Legea 63 / 2011- Secretar II
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Noiembrie 2015
AxinteG, utilizator
Probabil ca da, asa ar trebui sa fiti incadrat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare AxinteG AxinteG Buna seara, va rog ajutor intr-o problema : am participat la un concurs pentru ocuparea unui post contractual vacant de secretar școală pe perioadă ... (vezi toată discuția)
Criteriul de incadrare dupa absolvirea facultatii, avand o vechime de 15 ani in acelasi domeniu serbanclaudia serbanclaudia Am lucrat la o unitate de stat la serviciul contabilitate cu studii medii iar apoi am absolvit o facultate ASE . La data de 01 decembrie 2008 am fost ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitate eria eria am o nelamurire!un contract de munca cu timp partial este constituit vechime in specialitate si inca ceva am fost incadrata la o scoala generala ca secretar ... (vezi toată discuția)