Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Incadrare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Incadrare

Lucrez in invatamant, cadru didactic auxiliar cu 23 de ani vechime pe post de secretar IA (studii medii) cu salar de incadrare 1251 lei. In anul 2011 am terminat facultatea cu examen de licenta in luna iulie. Cum ar trebui sa fiu incadrata si salarizata? secretar IV(studii superioare) - 1126 lei sau secretar I(studii superioare) - 1677 lei. Nu mi se corect ca in urma absolvirii unei facultati sa fii retrogradat si cu salar mai mic. Nu stiu unde sa apelez pentru lamuriri. Sper sa ma ajutati.
Cred ca postul dv. este pentru studii medii, caz in care va trebui sa solicitati transformarea lui in post pt. studii superioare. Intr-adevar, veti fi incadrat secretar IIIA, insa veti putea reveni in 2 ani la secretat IA.
Vedeti L63/2011.
Postul a fost transformat in post pentru studii superioare cu data de 01.08.2011.
In aceasta situatie, vi se aplica L. 63/2011.