Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum procedez ptr schimbarea adresei la care sa primesc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum procedez ptr schimbarea adresei la care sa primesc alocatia copilului

In urma divortului, am primit custodia copilului si trebuie sa schimb adresa la care sa primesc alocatia . Nu stiu cum sa procedez, deoarece dintr-o greseala a scolii si a postei, titularul cu drept de ridicare a alocatiei nu mai sunt eu ci sotul.
Intrebarile mele sunt:
- Pot sa cer aceasta modificare de adresa chiar daca tatal este titularul ?
- Unde ma prezint cu actele pentru a schimba adresa si ce acte imi sunt necesare?
Multumesc foarte mult.
La primarie. Duceti o copie dupa sentinta prin care vi s-a incredintat minorul si faceti cerere pentru schimbarea adresei si pentru schimbarea titularului cu drept de ridicare a alocatiei.