avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum procedez ptr schimbarea adresei la care sa primesc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum procedez ptr schimbarea adresei la care sa primesc alocatia copilului

In urma divortului, am primit custodia copilului si trebuie sa schimb adresa la care sa primesc alocatia . Nu stiu cum sa procedez, deoarece dintr-o greseala a scolii si a postei, titularul cu drept de ridicare a alocatiei nu mai sunt eu ci sotul.
Intrebarile mele sunt:
- Pot sa cer aceasta modificare de adresa chiar daca tatal este titularul ?
- Unde ma prezint cu actele pentru a schimba adresa si ce acte imi sunt necesare?
Multumesc foarte mult.
Cel mai recent răspuns: Jurist TM , utilizator 12:50, 16 Noiembrie 2010
La primarie. Duceti o copie dupa sentinta prin care vi s-a incredintat minorul si faceti cerere pentru schimbarea adresei si pentru schimbarea titularului cu drept de ridicare a alocatiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie de stat copil JulieC JulieC De aproape doi ani de zile, tatal si alte persoane au incasat in numele meu alocatia de stat a fiicei mele, eu impreuna cu minora mutandu-ne in alt oras. ... (vezi toată discuția)
Dreptul copilului Tache85 Tache85 am 2 fetite una de 5ani si una de 1an jumate si sunt despartita de sot dar inca nu si legitim si el beneficiaza de alocatia copiilor si ei sunt la mine eu nu ... (vezi toată discuția)
Divort mica mica mica mica Alocatia de stat pentru copii (vezi toată discuția)