Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... DEDUCERE COMBUSTIBIL
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

DEDUCERE COMBUSTIBIL

BUNA ZIUA!
AM O MARE NELAMURIRE SI SPER SA GASESC O SOLUTIE PE FORUM.
DETIN O INTREPR. INDIV. PE COMERT, COD CAEN 4725. MARFA O ADUC DE LA 5OO KM DISTANTA CU AUTOV. PROPR. PERS. (CONTR.COMODAT), DAR CONTABILUL IMI SPUNE CA NU POT DEDUCE COMBUSTIBILUL DIN CAUZA ART 48 COD FISCAL, AL (7), LIT i 1. DIN ACEASTA CAUZA TREBUIE SA AM UN ADAOS F. MARE (APROX. 300%). EXISTA VREO LIMITA LA ADAOS?
DAR CUM RAMANE CU ART 48, AL (4), LIT a? TRANSPORTUL IL FAC "IN SCOPUL REALIZARII VENITULUI": NU AM CE VINDE, NU REALIZEZ VENIT!
IN PLUS, AM DESCHIS PUNCT DE LUCRU SI IN LOCALITATEA DE UNDE APROVIZIONEZ (PE COD CAEN 0121), IAR AUTOTURISMUL A LOGAN MCV.
INCA O INTREBARE: CUM SE STABILESTE DESTINATIA VEHICOLULUI? SAU CINE? CONTABILUL IMI SPUNE CA NU DEDUCE BENZINA NICI DOCTORUL, NOTARUL ETC., CARE SE DEPLASEAZA LA CLIENT.
VA ROG MULT O SOLUTIE LEGALA.
MULTUMESC!
MULTUMESC, PROBABIL ASA E, DESI NU E CORECT!
Va cred si eu consider la fel, ganditi-va ca alte firme au multe masini mici sub 3500 kg pe care la folosesc si nu isi pot deduce. Oricum e valabil doar pana la 31.12.2010, dupa om mai vedea ce ne pregateste codul fiscal/
Asa este, sunt firme cu multe masini, dar si profitul e altul. La un PFA, II sau IF, care cel putin la inceput, are o gramada de cheltuieli...
Dar daca as invoca art. 48 CF, alin 7, lit. l 1, pct 1: "transport de personal la si de la locul desfasurarii activitatii", tinand cont ca am sediul intr-o localitate si punct de lucru in alta localitate?