Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... renuntare la contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

renuntare la contract

Va salut,
Ieri, pe data de 15 dimineata am trimis o suma de bani unei firme in vederea comercializarii unui autoturism second hand. Tot ieri, dupa ce au primit banii, cei de la firma mi-au trimis masina, aceasta ajungand la mine moaptea, in jurul orelor 20.00.
Problema este ca astazi, 16.11 am vazutt si testat masina, si nu este deloc asa cum mi s-a prezentat la telefon, masina avand unele defectiuni de care eu nu am fost informat.
Mentionez ca, contractul a fost incheiat la distanta, la primirea masinii, iar convorbirile anterioare la telefon
Am sunat la firma respectiva, si persoana cu care am discutat mi`a spus ca vorbeste cu directorul, si "vedem ce facem".
Ce optiuni legale am ca sa returnez masina si sa imi iau banii inapoi?
Mentionez ca nu am folosit masina deloc, deoarece nici nu am avut numere de inmatriculare.
Va multumesc anticipat!
alexstacescu, utilizator
update 18.11.2010: am aflat azi ca masina are si kilometrii masluiti... in loc de 96.000km cat arata bordul, ea are 186.000km.
Ma ajuta cineva?
Pentru contractele de cumparare la distanta (internet, catalog), cumparatorul are dreptul sa restituie produsul. Rezilierea contractului de cumparare se face in scris, sau prin trimiterea produsului inapoi la vanzator. Asa ca urgent prin scrisoare recomandata, fax sau email aduceti la cunostinta vanzatorului hotararea d-voastra.