Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... postnatal penru tati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

postnatal penru tati

sotia urmeaza sa nasca pe 10-11 decembrie.pe 30 noiembrie ar trebui sa duca primul postnatal care continua si in luna decembrie,insa eu as vrea sa intru dupa nasterea copilului in cic.cum procedez?multumesc
Dupa ce va naste sotia dvs. va recomand sa va scoateti un concediu paternal reglementat de LEGEA nr. 210/31.12.1999 Legea concediului paternal. Puteti beneficia de 10 zile libere, daca faceti dovada ca ati urmat un curs de puericultura( cresterea copilului) In acest sens solicitati medicului de familie sa va elibereze o adeverinta ca ati urmat un asemenea curs. Este perfect legal, si eu am beneficiat de aceasta ,,facilitate".
Pentru partea mai lunga a cic las un alt specialist sa va indrume. SUCCES!
Sotul meu mai are 7 zile de concediu de odihna si vrea sa le ia imediat dupa ce nasc.Cum ar fi mai bine sa ia prima data concediu paternal sau cel de odihna?
Poate sa le ia cum doreste. Este preferabil zic eu, prima data concediul de odihna.