avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa judiciara de timbru de 3%
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa judiciara de timbru de 3%

Buna Ziua,am si eu niste nelamuriri in legatura cu un proces:
Parinti sunt in proces si trebuie sa evalueze masa partajabila,intrebariile mele sunt:
1)Trebuie sa plateasca doar el aceasta taxa judiciara de timbru de 3% di valoarea imobilului sau doar din cota lui de mostenitor?
2)Daca trebuie sa plateasca doar el aceasta taxa si pt ceilalti suma platita i se va restitui dupa stabilirea cotei?
3)Nu ar trebui sa plateasca toti frati taxa aceasta de timbru judiciara?
Va Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristina Pielmus , Avocat 14:52, 19 Noiembrie 2010
Buna ziua !
Taxa de timbru se plateste in functie de cota parte a fiecarui mostenitor, proportional cu aceasta. Daca ceilalti frati nu o platesc, se va stabili , la solicitarea celui ce a platit, care este valoarea ce sunt datori sa o restituie platitorului fratii.
Cu stima !
taxa de timbru o plateste reclamantul .
ulterior fiecare din ceilalti succesori va fi obligat de catre instanta sa-i achite reclamantului suma de bani echivalenta cotei-parti din succesiune atribuite .
Va Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra as mai avea o intrebare in legatura cu evaluarea imobilului:trebuie sa pun neaparat un evaluator sau o pot evalua eu ?
Va Multumesc
Va Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra as mai avea o intrebare in legatura cu evaluarea imobilului:trebuie sa pun neaparat un evaluator sau o pot evalua eu ?
Va Multumesc
va referiti la evaluarea imobilului in prima faxa, pentru a putea calcula taxa de timbru aferenta ?
platiti taxa de timbru raportat la valoarea imobilului , mentionata in contractul casei.
ulterior instanta va va comunica daca trebuie sa mai platiti o suma in plus .
sau puteti sa va interesati la un notariat, care este valoarea de grila pentru imobilul dvs.
raportat la valoarea ce vi se va comunica, dvs. veti plati taxa de timbru.

Alte discuții în legătură

Se mai restituie taxa judiciara de timbru? Cristina Pielmus Cristina Pielmus Buna ziua. Incepand cu data de 25.11.2010 a intrat in vigoare legea privind accelerarea solutionarii proceselor, abrogandu-se totodata si articolul din legea ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru partaj bunuri comune vertigoo vertigoo Taxa de timbru este acceasi in cazul partajarii bunurilor comune ale sotilor, indiferent ca partajul se face in cadrul procesului de divort sau ulterior? ... (vezi toată discuția)
Mostenire partaj cearta intre frati G3 G3 Acum cativa ani bunica mea a murit, iar tatal si unchiul meu nu se inteleg cu sora lor sa imparta casa batraneasca. In legatura cu matusa mea mai exista cateva ... (vezi toată discuția)