avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa de timbru partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa de timbru partaj bunuri comune

Taxa de timbru este acceasi in cazul partajarii bunurilor comune ale sotilor, indiferent ca partajul se face in cadrul procesului de divort sau ulterior? Aceasta taxa se suporta in cote egale de catre soti/fostii soti si care este cuantumul?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 22:13, 17 Iunie 2011
buna ziua
taxa de timbru este in acelasi cuantum indiferent daca este in cadrul dosarului de divort sau un alt dosar separat
taxa de timbru o suporta reclamantul adica cel care introduce actiunea de partaj
momentan nu va pot spune exact taxa de partaj pentru ca s/a modificat de curind legea taxelor de timbru
Potrivit noilor taxe de timbru pentru cererile de partaj taxe de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile.
Da este acelasi cunatum indiferent daca e in cadrul actiunii de divort sau separat.
Ultima modificare: Marți, 25 August 2009
Alin Paidiu, Avocat
Buna seara,

Cum se stabileste valoarea masei partajabile pentru a se calcula taxa de timbru de 3%?

Multumesc pentru precizari..
Potrivit art.112 C.p.c valoarea masei de partaj este stabilita la cererea introductiva de catre reclamant.
Ulterior .. se face un raport de expertiza care va avea drept obiective si stabilirea valorii de circulatie a bunurilor ce compun masa partajabila.
In raport de acest raport de expertiza instanta va va obliga la difernta intre evaluarea dvs. si valoarea de piata.
dar intr-un proces de partaj fiecare din parti este si parat si reclamant, nu? deci taxa nu se suporta proportional?
dar daca divortul este de comun acord, partajul intr-un asemenea proces de divort tot se taxeaza, daca partile nu se inteleg?

Alte discuții în legătură

In legatura cu divortul si partajul monica38 monica38 Cererea pentru partaj o depun cand este infatisarea pentru divort? De incheiat tranzactie nu cred ca poate fi vorba, abia am reusit sa intru in posesia ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune claudia violeta claudia violeta Avand in vedere noua lege a taxelor de timbru, financiar este mai convenabil sa se dezbata succesiunea la notar sau in instanta ? Este adevarat ca daca se ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters79003 ContSters79003 Buna ziua am si eu cateva nelamuriri, poate ma puteti ajuta... daca masa partajabila e de 100000 de euro, eu trebuie sa platesc 3000 de euro ca taxa de ... (vezi toată discuția)