Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa de timbru partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa de timbru partaj bunuri comune

Taxa de timbru este acceasi in cazul partajarii bunurilor comune ale sotilor, indiferent ca partajul se face in cadrul procesului de divort sau ulterior? Aceasta taxa se suporta in cote egale de catre soti/fostii soti si care este cuantumul?
buna ziua
taxa de timbru este in acelasi cuantum indiferent daca este in cadrul dosarului de divort sau un alt dosar separat
taxa de timbru o suporta reclamantul adica cel care introduce actiunea de partaj
momentan nu va pot spune exact taxa de partaj pentru ca s/a modificat de curind legea taxelor de timbru
Potrivit noilor taxe de timbru pentru cererile de partaj taxe de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile.
Da este acelasi cunatum indiferent daca e in cadrul actiunii de divort sau separat.
Alin Paidiu, Avocat
Buna seara,

Cum se stabileste valoarea masei partajabile pentru a se calcula taxa de timbru de 3%?

Multumesc pentru precizari..
Potrivit art.112 C.p.c valoarea masei de partaj este stabilita la cererea introductiva de catre reclamant.
Ulterior .. se face un raport de expertiza care va avea drept obiective si stabilirea valorii de circulatie a bunurilor ce compun masa partajabila.
In raport de acest raport de expertiza instanta va va obliga la difernta intre evaluarea dvs. si valoarea de piata.
dar intr-un proces de partaj fiecare din parti este si parat si reclamant, nu? deci taxa nu se suporta proportional?
dar daca divortul este de comun acord, partajul intr-un asemenea proces de divort tot se taxeaza, daca partile nu se inteleg?