Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,

Tatal meu detine 30% din casa+pamant.Care ar fi procedura legala ca sa treaca totul pe numele mamei sau al fratelui meu, in conditiile in care el este de acord cu lucrul acesta?

Va multumesc!
Daca e casatorit cu mama dvs. poate sa-i doneze, iar fratelui dvs. poate sa-i doneze sau sa-i vanda.
sunt divortati!
daca nu sunt casatoriti , tatal dvs. poate face orice tip de act doreste.
respectiv vanzare-cumparare sau donatie .
vanzarea-cumpararea este prohibita prin lege in cazul persoanelor casatorite .
Si inca o situatie: bunica mea a decedat acum 2 ani, singurul mostenitor e tatal meu.In ce situatie pot vinde in locul lui, in conditiile in care el e dispus sa faca asta.
De ce acte am nevoie de la el, sau ce altceva trebuie sa fac?
Pt acte de instrainare e nevoie de titlu de proprietate, certificat de mostenitor, cadastru, intabulare + certificat fiscal.
Daca va imputerniceste sa vindeti trebuie sa va faca procura la notar.