Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VECHIME LA PENSIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VECHIME LA PENSIE

IN VEDEREA CALCULARII VECHIMII LA PENSIE SE IA IN CONSIDERARE SI CONCEDIUL DE CRESTERE COPIL?
ANII CARE AU INTRERUPERI(FARA CONTINUITATE INTRE ANGAJARI, DE O LUNA SAU CATEVA LUNI) SUNT LUATI IN CONSIDERARE LA VECHIMEA IN MUNCA IN VEDEREA CALCULARII PENSIEI LA LIMITA DE VARSTA?
In situatia in care contractul de munca este suspendat si nu se platesc contributiile catre asigurarile sociale sau in cazul in care acesta inceteaza, perioada respectiva nu este vechime in munca.
Perioada in care sunteti in concediu crestere copil reprezinta stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor sociale.
Celelalte perioade, pe care le mentionati, nu reprezinta stagiu de cotizare.

aurorajulea a scris:
ANII CARE AU INTRERUPERI(FARA CONTINUITATE INTRE ANGAJARI, DE O LUNA SAU CATEVA LUNI) SUNT LUATI IN CONSIDERARE LA VECHIMEA IN MUNCA IN VEDEREA CALCULARII PENSIEI LA LIMITA DE VARSTA?

Pensia nu se mai calculeaza dupa vechime, ci dupa stagiu de cotizare. Stagiul poate fi realizat si fara prestarea efectiva a muncii, pentru ca in fapt reprezinta plata unei contributii lunare, care se poate face prin contract de asigurare voluntara.

Daca la limita de varsta aveti stagiul de cotizare complet, nu conteaza ca exista intreruperi. Perioada concediului de ingrijire a copilului e perioada asimilata stagiului de cotizare, deci se ia in calcul la stabilirea pensiei.
ContSters20980, utilizator
Potrivit art.17 alin.7 din OUG nr.148/2005 (introdus prin art. I pct. 12 din Legea nr. 7/2007), perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta - in speta, si la stabilirea pensiei.