Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare auto

Am primit ultima factura de la firma de leasing cu val.reziduala 1000 lei.
Nu am dedus tva la aceasta factura.
Autoturismul respectiv nu este amortizat integral, ar mai fi de amortizat 50000 lei.
1.Pot sa fac factura de vanzare catre administratorul firmei la pretul de 20000 lei.
2.Factura se va intocmi cu tva(tinand cont ca la val.reziduala nu s-a dedus)?
3.Ce se intampla cu val neamortizata(este deductibila sau nu)?
Multumesc mult!
Nu stie nimeni?:-/
1. Pretul 20000 este pretul pietei?-da ,puteti sa vindeti(catre administrator -nu stiu sa va raspund).
2.Daca sunteti platitor de TVA?-da ,intocmiti factura cu TVA.
3.Parerile sunt impartite.Ca sa fiti sigura ca nu veti avea probleme la un eventual control:diferenta de 30000 este nedeductibila la calculul impozitului pe profit.
O zi buna!
Dar cum interpretati art.141 alin 2 lit. g) livrarile de bunuri care au fost afectate unei activitati scutite, in temeiul prezentului articol, daca taxa aferent bunurilor respective nu a fost dedusa, precum si livrarile de bunuri a caror achizitie a facut obiectul excluderii dreptului de deducere, conform art. 145 alin. (5) lit. b) si art. 1451 ”. ""
Oare nu ma pot incadra pt. a vinde fara tva (avand in vedere ca nu am dedus tva la val.reziduala iar pe parcursul contractului ( am dedus tva decat la rate ).
Multumesc.