avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcularea pensiei de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcularea pensiei de invaliditate

buna seara,sunt pensionar de invaliditate din anul 2003.o perioada am avut gradul 2,apoi in urma unei cereri ,pe care am facut-o,am trecut in gradul trei,cu drept de munca....program redus....intre timp am acumulat cativa ani de munca cu program redus .intrebarea este daca as putea cere recalcularea pensiei de invaliditate cu adaugarea acestei perioade lucrate...
multumesc..
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:00, 17 Noiembrie 2010
A ramas valabil ce v-am spus in martie, anul acesta, in topicul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...

Legislatia nu s-a modificat. Nu puteti cere si, daca ati putea, cuantumul pensiei s-ar micsora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei militare de invaliditate dumitru62 dumitru62 Buna ziua . Sunt pensionar militar de invaliditate ,gr. 3 ,din 1998 ,anual merg la reexaminare.Am depus o cerere pentru eliberarea unei adeverinte cu venituri ... (vezi toată discuția)
Pensie comunitara viorica753 viorica753 sunt pensionara la limita de varsta,am lucrat in Franta 3 luni cu contract de munca, va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de recalcularea pensiei si daca da ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie ciprinel ciprinel Buna seara.Explicati-mi va rog anii lucrati in italia in perioada 2002-2005(cu plata contributiilor platite)se iau in calcul pentru recalcularea pensiei ... (vezi toată discuția)