Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acasa.v
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acasa.v

buna dimineata am o intrebare am plecat de la o firma unde am fost angajat, cu preaviz de 15 zile cu o zi inainte de expirarea preavizului am fost anuntat ca iventarul cel aveam e vorba de o masina de serviciu va fi preluat direct de patron in ultima zi patronul a plecat din localitate si nu m-ia mai preluat iventarul.,eu am facut un proces verbal cu seful de coloana prin care arat faptul ca am lasat masina si tot ce aveam pe iventar la firma..Azi sint anuntat verbal ca mi-sa blocat salariul pe motiv ca nu mi-am predat iventarul. eu lucrez acum pe comunitate nu mai am cind sa merg pe la firma. Ce mise poate intampla si ce ma sfatuiti sa fac
Buna ziua !
Daca ati incheiat un proces- verbal de predare - primire al inventarului avut, PV este semnat de dumneavoastra si reprezentantul legal al firmei,datat si stampilat de acesta, iar un exemplar v- a fost inmanat si dumneavoastra( pentru exonerarea de raspundere materiala), puteti sesiza angajatorul si ITM- ul in acest sens, iar impotriva popririi pe salariu puteti face contestatie la executare in temeiul art. 399 c.p.c.
Cu stima !