Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata drepturi salariale

Buna ziua.
va rog sa ma ajutati cu un sfat.credeti ca este bine sa trimit sesizare la ITM, cu urmatoarele?(si daca credeti ca am sa rezolv ceva cu aceasta sesizare)
deci: am fost angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data de 01.03.2009 pana la data de 11.11.2009 in functia de agent vanzari, la o societate cu sediul social in Braila (cu punctul de lucru in Constanta), unde am urmatoarele probleme:
1. nu am primit nici un exemplar din contractul de munca incheiat intre subsemnatul si societate ;
2. nu am semnat nici un stat de plata si nu am primit nici un fluturas de salariu emis de societate pana in luna octombrie 2009, cand am primit un card de salariu;
Nu am primit si nu am semnat nici un exemplar din Decizia de incetare nici la data prezentei ;
3. in toata perioada lucrata, mi s-a retinut din salariu suma de 100 lei, lunar, reprezentand garantie pentru autoturism iar aceasta garantie, nu a fost rambursata.(eu am depus cererea de rambursare a garantiei la secretariatul societatii si am primit si numar de inregistrare);
4.mi s-a adus la cunostinta, verbal, de catre Directorul de Vanzari Zonal,ca trebuie sa-mi depun demisia incepand cu data de 01.11.2009 pe motiv de criza economica(fara minuta de informare)si nici in prezent, nu mi s-au platit drepturile salariale pentru zilele de concediu neefectuate, salariul aferent lunii octombrie si pentru zilele de preaviz din luna noiembrie si nici garantia oprita lunar pentru autoturism;
5.am predat la societate tot ce am avut in inventar: masina, telefon; palm; chitantiere si extrasele de sold al fiecarui client pe care l-am avut in portofoliu pana la data de 11.11.2009 si nu au fost neclaritati in nici un departament al societatii unde am avut de depus, cele de mai sus.
Iar acum, mi se spune ca imi vor retine din salariu suma de aproximativ 280 lei , sold al unei societati debitoare.Nu am semnat nici o hartie cu societatea ,prin care ei, sa ma anunte ca au acest drept(de a-mi retine bani din salariu) iar marfa a fost scoasa din firma si trimisa la client cu acordul societatii.
in speranta unui raspuns,
va multumesc anticipat.
Daniel
Daniel,

In ceea ce priveste situatia ta, trebuie obligatoriu sesizare la ITM punctual asa cum ai postat dar, in momentul in care ai predat ce aveai in inventar ai intocmit un proces verbal de predare-primire,din care ai si tu un exemplar?

Societatea trebuia sa-si recupereze prejudiciul numai in baza unei hotarari judecatoresti.
multumesc pentru raspuns.
am predat totul in baza unui proces verbal de predare-primire, tot ce am primit de la societate, dar nu am copie dupa acest proces-verbal (pv,a fost semnat de toata conducerea: dep.contabilitate,resurse umane, dep.auto, si casierie).
am crezut ca acesti oameni sunt de buna credinta si nu am facut copie dupa PV fiindca pana la schimbarea directorului zonal, totul a mers foarte bine...

Nu stiu cat si cum ar putea rezolva ITM problemele dumneavoastra, mai ales ca nu aveti nici un document scris cum ca ati fost angajat al firmei, eventual poate afla daca figurati pe statul de plata sau in alte acte pe care nu le aveti si atunci aveti posibilitatea sa primiti drepturile.
Daca nu reusiti sa faceti dovada prin acele acte (acestea disparand din firma), singura sansa sa va recuperati tot salariul si sumele retinute ca si garantie este sa ii actionati in instanta avand ca dovada cardul de salariu. Se poate afla din ce cont vi s-au trimis banii si de la cine.

Ce nu inteleg este de ce v-ati dat demisia si nu ati asteptat sa fiti disponibilizat?

Multa bafta.
Are cardul de salariu emis de banca in urma unei conventii pe care aceasta o are cu angajatorul.