Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt, ce se poate intimpla?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt, ce se poate intimpla?

sall. sotul meu este cercetat de politie pt k a cazut in plasa a mai multor oameni. fiind sofer el e raspunzator pt ce sa intimplat. toate bunurile au fost recuperate dar ce se intimpla cu el? mie foarte frica. dak poate sa imi raspunda cineva..multumesc
e cercetat, ca... ce?
furt..totul a fost recuperat..multumesc
mare lucru nu va pati.probabil o amneda administrativa.insa daca se fac cecetari,si va iesi vinovat,sau,poate primi o pedeapsa cu suspendare.
Conteaza foarte mult valoarea prejudiciului.
Poate sa scape de inchisoare si daca vinovatia lui este oarecum redusa in raport de ceilalti participanti la infractiune.
Exista si posibilitatea de a va angaja avocat inca din faza de urmarire penala.
La instanta ar fi recomandabil sa isi angajeze avocat deoarece daca va fi condamnat la inchisoare cu executare in caile de atac va vor costa foarte mult avocatii...

avocat Claudiu Lascoschi
Pedeapsa care ii va fi aplicata sotului dvs,daca ii va fi aplicat definde de multi factori,cum ar fi:
-eventualele sale antecedente penale
-participatia sa la comiterea infractiunii
-valoarea prejudiciului cauzat prin sustragere/i
-atitudinea acestuia din timpul urmaririi penale si a cercetarii judecatoresti,derecunoastere sau nerecunoastere a faptei
-probele administrate in cauza

Pentru a avea o parere exacta asupra situatiei de fapt si de drept din dosar,acesta trebuie consultat de un specialist(avocat) care urmeaza a evalua sansele si a stabili strategia de aparare