Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primaria nu a platit indemnizatia de insotitor - ce ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primaria nu a platit indemnizatia de insotitor - ce pot face?

Va salul pe toti care scrieti pe acest forum si va doresc sanatate si putere de munca.
Va cer ajutor referitor la indemnizatia pentru insotitor care nu a mai fost platita din luna mai 2010. M-am adresat Primariei din com. Corbu, judetul Olt, si mi s-a spus ca nu au primit bani de la Buget pt. a plati indemnizatia. M-am adresat Ministrului Muncii, si mi s-a trasmis o adresa in care se mentioneaza; Conform legii 448/2006, Art.43-(2) ''Plata indemnizatiei lunare se asigura de primariile in a caror raza teritoriala isi are domiciliul sau resedinta persoana cu handicap grav'' .
Doresc sa trasmit o notificare in acest sens Primariei, si daca nu se rezolva favorabil aceasta problema sa ma adresez justitiei. Cer sfatul specialistului, sa ma indrume pasii pe care urmeaza sa-i parcurg, pt. a rezolva problema in cauza.
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Mariana
Actiune impotriva primariei la sectia "litigii de munca" a tribunalului competent dpdv teritorial!!
Kyandra a scris:

Actiune impotriva primariei la sectia "litigii de munca" a tribunalului competent dpdv teritorial!!

Parata este Primaria sau Comuna Corbu, judetul Olt?