avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa divortez dar sunt niste chestii care vreau sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa divortez dar sunt niste chestii care vreau sa le lamuresc..

Buna seara,
Vreau sa divortez de sotul meu,care e de acord cu acest lucru.Am stat 7 ani impreuna si avem un baietel.Am stat in apartamentul lui pe care l-a mostenit prin donatie de catre bunicul sau.Am cumparat ceva bunuri in casa impreuna dar ceea ce ma intereseaza e faptul ca am luat de la banca o suma de 6000 de euro pt a reinnoi apartamentul.Am platit rata pina acum un an si ne-am inteles ca el plateste ratele in continuare si eu nu cer nimic pensie alimentara pt copil.Desi eram in somaj de 7 luni el nu a platit banca si acuma am primit o hirtie ca trebuie sa achit eu cei 6000 de euro desi titularul creditului este el.Beneficiarul acestei sume este tot el ca doar sta in locuinta aceea.Are si loc de munca,si si castiga suficient ca sa acopere toate cheltuielile.Ce pot sa fac???Care sunt demersurile pt care sa nu vina banca la mine ca eu nu am de unde sa achit nicio rata,mai ales ca copilul e la mine si aici vrea si el sa ramina.Sper sa ma lamuriti cumva.
Multumesc
obligatia e a sotului sa achite creditul.trebuie sa faceti o cerere scrisa catre banca prin care sa precizati situatia de fapt.
Pensia de intretinere a minorului ,nu poate face obiectul unei tranzactii intre parinti,intrucat aceasta este data prin prevederile legii minorului si in folosul exclusiv al acestuia,iar parintii nu pot dispune de sumele de bani pretate cu acest titlu(de pensie de intretinere)
concret : cine este titularul creditului ? dvs. sau sotul dvs. ? si chiar daca dansul este titular de credit , in situatia in care dvs. aveti calitatea de coplatitor , in cazul neplatii ratelor bancare de catre creditor , banca se poate indrepta impotriva dvs. in vederea recuperarii creantei .
de asemenea, instanta de judecata se va pronunta in mod obligatoriu asupra pensiei de intretinere a minorului.
dvs, nu aveti cum sa renuntati la acest drept.
este un drept acordat de lege copilului si parintii nu pot renunta in nici un fel la acest drept al minorului !!
astfel incat orice intelegere ati fi facut cu sotul, in schimbul renuntarii la acordarea pensiei alimentare este nula de drept.
Singura solutie este divortul si partajul prin care dvs. sa solicitati desfacerea castoriei, sa vi se incredinteze minorul spre crestere si educare , sa fie obligat paratul sa va plateasca o pensie de intretinere in favoarea minorului pana la majorat in functie de veniturile pe care le obtine . In ce priveste partajul solicitati sa se constate dreptul dvs. de creanta asupra imobilului pentru imbunatatirile aduse acestuia in timpul casatoriei, se vor evalkua de catre un expert, se va stabili ce rate s-au platit in timpul casatoriei si ce mai este de plata , sotul va fi obligat sa preia ratele fiind proprietarul apartamentului iar dvs. veti primi contravaloarea imbunatatirilor potrivit contributiei dvs. Pensia de intretinere se cuvine minorului fiind un drept al acestuia,si nu al dvs. astfel incat nu puteti renunta la ea si nu puteti tranzactiona asupra acesteia. Nu pierdetri timpul ca se vor aduca dobanzi la ratele facute. orice suma veti plati la imprumut in aceasta perioada va fi avuta in vedere la partaj. Succes!
Av.Ioana Cazacu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pretentii sau abandon sarra67 sarra67 Buna ziua! 1.In cererea formulata de divort fostul sot, a stabilit ca jumatate din vacante,weekendul sa fie petrecute cu minorul, cresterea copilului am ... (vezi toată discuția)
Reducere cuantum pensie de intretinere musty_76 musty_76 buna ziua! problema mea este putin mai complicata, am divortat de prima sotie cu care am un baietel de 5 ani, in timpul casatoriei cu aceasta am contractat un ... (vezi toată discuția)
Poate avea copilul drept de locuinta imediat dupa nastere,in caz de divort? tumi tumi buna ziua ,as dori,sa stiu daca un copil rezultat din casatorie,la divort,poate dobandi drept de locuinta,de la momentul nasterii lui,in conditiile in care ... (vezi toată discuția)