Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Buna ziua,daca se poate as vrea sa stiu cind pot iesi la pensie, avind in vedere ca sint nascut in 1953,lucrez din 1971,(39 ani vecime) fara intrerupere si am lucrat 21 de ani in grupa a2a
Multumesc anticipat
Cea mai apropiata forma de pensionare este anticipata la 60 de ani,apoi limita de varsta la 60 de ani si 6 luni. O zi buna.
Puteti beneficia de pensie anticipata cand veti implini 60 de ani (pana atunci veti depasi stagiul complet de cotizare cu mai mult de 10 ani, astfel ca veti putea beneficia de aceasta categorie de pensie).

De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la 60 de ani si 6 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa cu 4 ani si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa II de munca.
Interventie moderator Am rugamintea sa reveniti in acelasi topic, nu sa deschideti noi discutii, in continuarea celor deja existente. Multumesc!

In legatura cu intrebarea dvs., va rog sa accesati link-ul de mai jos si sa cititi discutia pana la capat, veti afla raspunsuri:
www.avocatnet.ro/content/for...

BOBOCEA MIHAI a scris:
Revin cu o inrebare,de ce daca acum virsta de pensionare la barbati este de 63 ani si 11 luni,mie mi se face calculul di 65 ani.

tudorvaleriu a raspuns:
1. Varsta standard de pensionare de 63 de ani si 11 luni este pentru barbatii nascuti in octombrie, noiembrie si decembrie 1946.
2. Inseamna ca dvs. sunteti nascut incepand cu ianuarie 1950.