Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... rezolutie onrc se mai poate ceva impotriva acesteii ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

rezolutie onrc se mai poate ceva impotriva acesteii rezolutii sau daca se pot pastra bunurile firmei?

REZOLUTIA NR.

Pronuntata in ~edin~adin data de: 07.07.2010

Dorin Marius Deac - DIRECTOR la oficiul registrului comeJ1ului de pe langa Tribunalul Cluj

Rebreanu Aurora - referent in cadrul oficiului registrului comert:ului de pe langa Tribunalul CLUJ

Pe rol fiind solutionarea cererii de inregistrare or. 85852 din 05.07.2010 formulata de Administratia Finantelor
Publice Cluj a mun.Cluj-Napoca pentru: HORY TRANS SRL, cu sediul in MUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA Str.
LUCEAFARULUI or.ll ap.49 , societate aflata in dizolvare judiciara, potrivit prevederilor art. 237
alin.(3) din Legea or.31/1990, republicata, cu modificarile ~i completarile ulterioare, prin Sentinta or. 6612/02.12.2009
emisa de Tribunalul Comercial Cluj, privind:

- nurnirea ~i inregistrarea lichidatorului in registrul comeJ1ului;
- stabilirea onorariului lichidatorului.

Prin cererea inregistrata sub nr.85852 din data de 05.07.2010 s-a solicitat numirea ~i inregistrarea in registrul
comert:ului a lichidatorului, stabilirea onorariului lichidatorului, conform art. 237 alin. (6) - (7) din Legea or. 31/1990,
republicata, cu modificarile ~i completarile ulterioare ~i art. 2.1 din O.U.G. or. 116/2009, aprobata cu modificari ~i
eompletari prin Legea 84/2010. In sustinerea cererii au fost depuse inscrisurile mentionate in cererea de inregistrare.
Examinand inscrisurile mentionate, DIRECTORUL, constatand ca sunt indeplinite cerin~ele legale, in
conformitate cu ali. 1,2, 2.1 ~i 6 din O.U.G. 116/2009, aprobata cu modificari ~i completari prin Legea or. 84/2010, ale
art. 237 alin. (6)-(7), art. 252 ~i urmatoarele din Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile ulterioare, ale Legii
26/1990, republicata, cu modifiearile ~i completarile ulterioare, urmeaza a admite prezenta cerere privind numirea ~i
inregistrarea in registrul comert:ului a liehidatorului ~i stabilirea onorariului.
PENTRU ACESTE MOTIVE
iN NUMELE LEGll
DlSPUNE
Admite cererea formulata de petentul Administratia Finantelor Pub/ice Cluj a mun.Cluj-Napoca ~i, in consecintli,
pentru HORY TRANS SRL, nume~te lichidator pe MAGDA~ MARILENA inscris in Tabloul practicienilor in
insolventa sub or. matricollB0899 ~i dispune inregistrarea in registrul comeJ1ului a mentiunii privind numirea
lichidatorului.

Stabileste onorariullichidatorului in cuanturn fix de 1000 lei, acesta urmand a fi achitat din averea HORY
TRANS SRL, ial"in lipsa aeesteia, din fondul de lichidare constituit in temeiul Legii or. 85/2006, privind procedura
insolventei, eu modificarile ~i completarile ulterioare.

Decontul fmal al cheltuielilor efectuate de lichidator in legatura cu lichidarea HORY TRANS SRL se face de
eatre U.N.P.I.R. la solieitarea lichidatorului.

Dispune publicarea ~i comunicarea prezentei in conditiile prevazute de art.237 al (7 1 1) din Legea or.31/1990
republieata ~i modifieata.
Exeeutorie de drept.
Cu drept de plangere, in termen de 15 zile la Tribunalul Cluj, in conditiile art. 6, alin. (3)-(5) ~i
urmatoarele din O.U.G. 116/2009, aprobata cu modificari ~i completari prin Legea 84/2010.

Pronuntata i

edinta din data de: 07.07.2010

multumesc anticipat pt orice sfat.

Buna seara .
Si pana la urma,care este intrebarea/nelamurirea dvs.?
Este probabil o dizolvare pentru nedepunerea bilantului la ORC.
Asteptati solicitarile lichidatorului,si dati curs acestor solicitari.
Marius Bote .
In termen de 3 luni de la ramanerea definitiva a Sentintei nr. 6612/02.12.2009 puteati numi dvs un lichidator.
Daca acest lucru nu s-a intamplat , orice persoana interesata poate cere numirea unui lichidator ...
Aveti creante neachitate catre AFP Cluj si ca atare a cerut numirea unui lichidator
Impotriva rezolutiei amintite nu puteti face nimic .
Luati legatura cu lichidatorul desemnat sau daca nu rezolvati problema luati legatura cu un alt lichidator pentru a prelua dosarul.
Dupa plata tuturor datoriilor bunurile societatii revin asociatilor .
intrebarea mea este daca se mai poate ceva ca firma sa nu se dizolve sau o solutie sa pot prelua activele pe o alta firma
Societatea este dizolvata din 02.12.2009 - nu mai puteti face nimic
Referitor la active v-am raspuns deja ..