Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se procedeaza la executare?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se procedeaza la executare?

Din cate stiu,ca sa se poata pune poprire pe contul tau,executorul bancar trebuie sa ceara o hotarare judecatoreasca prin care se incuviinteaza executarea silita
Intrebarea mea este:

1.Dosarul meu, de executare,pe care executorul bancar il are,nu ar trebui sa apara pe siturile judecatoriei sau a tribunalului,mai ales daca e din 2009...am si numarul dosarului,da nu figureaza nici la tribunal nici la judecatorie...

2.Ca sa se poata popri un cont,care sunt procedeele? Executorul bancar trimite la celelalte banci unde debitorul are conturi,ordin de poprire sau trimite hotararea judecatoreasca?

3.Daca sunt executata,nu trebuia sa mi se trimita o citatie iar apoi hotararea ca sa pot contesta executarea?

4.Exista posibilitatea ca executorul bancar sa-mi fi poprit contul fara o hotarare judecatoreasca?

1.Nu cautati dupa nr. dosarului executorului judecatoresc.Cel mai bine verificati in arhiva Judecatoriei.

2.Poprirea este reglementata de disp. art.452-461 C.proc civ.

3.Teoretic, trebuia sa primiti o somatie de la executorul judecatoresc.Poprirea se infiinteaza fara somatie (vezi disp. art.454 C.proc.civ.).

4.Nu neaparat hotarare judecatoreasca.Titluri executorii sunt si contractele de credit-de exemplu.Nu exista posibilitatea infiintarii popririi fara un tiltu executoriu-in sensul legii.

Am gasit raspuns la toate intrebarile...:)
Dahrma, utilizator