Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie alimentarã
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie alimentarã

Proces de partaj. Copilul îmi este încredințat mie.

În timpul divorțului, fosta soție a adus o adeverință de salar pe 6 luni cu 1500 roni venit net mediu lunar, după care s-a stabilit pensia alimentară.

Acum, la partaj, în dorința de a demonstra marea contribuție la obținerea bunurilor aduce dovezi (copie după cartea de muncă) că în aceeași perioadă de 6 luni a avut venituri brute de 5000 de roni. Acestea sunt, de fapt, veniturile corecte, care includ și sporurile și stimulentele, iar eu știam acest lucru.

ÎNTREBARE: în baza documentelor depuse la dosarul de partaj, pot deschide un alt proces (civil) pentru recalcularea pensiei alimentare corecte?

Mulțumesc!
Ori de cate ori puteti dovedi venituri lunare mai mari, in mod constant, puteti solicita majorarea pensiei de intretinere.
Mulțumesc!

Având în vedere că pensia alimentară primită de un an de zile s-a calculat pe un document fals, se poate cere retroactiv diferența rezultată?

Ce modalitate de recalculare a pensiei există? Cerere la judecătorie?

Atunci când nu există dovezi scrise în privința veniturilor celuilalt, pot solicita judecătoriei să ceară adeverință de venit de la instituția angajatoare a fostei consoarte? Se practică?