Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa un proprietar, teren alt proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa un proprietar, teren alt proprietar

Buna ziua, Paranti mei au un teren pe care s a eliberat o autorizatie de constructie. Constructia este facuta de mine. Dupa terminarea constructiei as dori sa fiu eu proprietarul acestei case. Se pote sa fie casa pe numele meu si terenul sa ramana al parintilor?
Ce trebuie sa fac?
Buna ziua !
Precizati pe ce nume a fost eliberata autorizatia de constructie .
Pe numele parintilor
Doar cu conditia ca parintii sa va vanda/doneze terenul de sub casa si casa (care, legal, le apartine, chiar daca ati construit-o dvs) si sa va asigure o servitute de trecere.
Kyandra, moderator
In atare conditii , asa cum s-a mentionat anterior , dvs. nu aveti drept de proprietate nici pentru teren si nici pt casa si va trebui sa se efectueze un act translativ de proprietate ptr. ca acestea sa treaca legal in proprietatea dvs. .
daca parintii sunt de acord sa va vanda, se poate.