Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul pana intr-un an de la casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul pana intr-un an de la casatorie

buna ziua!
am si eu o o mare problema si v-as ruga daca ati putea sa ma ajutati
acum 3 luni m-am casatorit...si se pare ca nu am facut o alegere deloc buna
deci se poate inainta actiunea de divort inainte de implinirea anului?va multumesc anticipat
Da, se poate.
Tot ceea ce aveti de facut este sa probati motivele divortului.
Daca si sotul dvs. este de acord cu divortul puteti divorta la instanta prin acord sau la notar sau pe cale adminisitrativa, in aceste doua ultime variante dupa 26 decembrie 2010, cand legea 202/2010 va intra in vigoare cu privire la desfacerea casatoriei prin aceste modalitati.
Daca desfaceti casatoria prin acordul partilor la instanta , nu va mai fi nevoie de probarea motivelor de divort.;)
La notar si pe cale administrativa se poate desface casatoria numai daca nu au rezultat copii minori din casatorie.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, aveti dreptul de a deschide divort si a doua zi de la incheierea casatoriei.