avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul pana intr-un an de la casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul pana intr-un an de la casatorie

buna ziua!
am si eu o o mare problema si v-as ruga daca ati putea sa ma ajutati
acum 3 luni m-am casatorit...si se pare ca nu am facut o alegere deloc buna
deci se poate inainta actiunea de divort inainte de implinirea anului?va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:05, 20 Noiembrie 2010
Da, se poate.
Tot ceea ce aveti de facut este sa probati motivele divortului.
Daca si sotul dvs. este de acord cu divortul puteti divorta la instanta prin acord sau la notar sau pe cale adminisitrativa, in aceste doua ultime variante dupa 26 decembrie 2010, cand legea 202/2010 va intra in vigoare cu privire la desfacerea casatoriei prin aceste modalitati.
Daca desfaceti casatoria prin acordul partilor la instanta , nu va mai fi nevoie de probarea motivelor de divort.;)
La notar si pe cale administrativa se poate desface casatoria numai daca nu au rezultat copii minori din casatorie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, aveti dreptul de a deschide divort si a doua zi de la incheierea casatoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea casatoriei...... iudith iudith Desfacerea casatoriei, dupa 13 ani de mariaj in conditiile in care a rezultat si un minor (de 12 ani), se poate face la ofidiul starii civile ( sau ... (vezi toată discuția)
Desfacerea casatoriei ! andronicus andronicus Daca avem acordul sotilor desfacerea casatoriei se poate face in conditiile in care exista copii minori? (Termenul de un an de la data casatoriei a trecut) ... (vezi toată discuția)
Divort inainte de un an de casnicie marcela22 marcela22 Ce procedura exista si ce conditii trebuie indeplinite pentru a divorta, chiar daca nu s-a implinit 1 an de la incheierea casatoriei? Va multumesc mult. (vezi toată discuția)