Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Poate sa imi spuna si mie cineva in ce conditii pot "ocolii" taxa de inmatriculare a unei masini cumparate si inscrise in umiunea europeana.Am vazut undeva ca aceasta taxa poate fi recuperata dar as vrea sa stiu si in ce conditii sau si mai bn dak se poate evita plata acestei taxe.In cazul meu taxa este cat jumatate din suma pe care am dato pe masina poate chiar mai mare.Va multumesc foarte mult pt ajutor.#-oX-(
Eu sunt novice in domeniu dar se tot vehiculeaza ideea ca romanii inmatriculeaza masinile in Bulgaria ca sa scape de taxa de inmatriculare mare de la noi. Asta sa fie modalitatea de ocolire?!
Din cele expuse de dvs. inteleg ca este vorba de un autoturism inmatriculat prima data intr-un stat membru U. E.
Ca urmare, va referiti la taxa pe poluare....
Exista 2 solutii >
fie achitati taxa si apoi urmati o procedura prevazuta de lege prin care solicitati anularea deciziei si restituirea sumei
sau va judecati inainte de a inmatricula autoturismul, dar presupune ca o perioada destul de mare sa nu il puteti utiliza
A ma judeca inainte de a inmatricula masina in romania banuiesc ca presupune luni si luni d procese si d bani cheltuitii SAU eu stiu 20-30 d zile si pe urma toata lumea este fericita.Prima solutie cade pt ca taxa din cate am aflat eu m'ar costa undeva la 2000 d euro si......nu renteaza deloc.Nu m'ar deranja sa platesc un avocat sa se ocupe de proces dar nu vreau sa ma prelungesc pe luni si luni de zile ca intr-un final sa vad ca procesul ma costat cat taxa pe care trebuia sa o achit sau si mai mult.Va multumesc inca odata
In primul rand daca optati ptr inmatricularea fara plata taxei si aici trebuie sa stiti:
-reusita la acest moment tine si de practica C de Apel a judetului in care aveti domiciliu.
- trebuie sa alegeti un av care cunoaste astfel de cauze,
-trebuie sa porniti procedurile inainte de intrarea noii ordonante,astfel trebuie sa aveti RAR-ul facut-cartea de id auto din ROm
-daca practica de la locul de domiciliu nu va este favorabila , trebuie inmatriculata pe un judet unde se stie ca se reuseste
- nu tine de av termenul de judecata, ci de instante
-onorariul va puteti intelege de la inceput
Sfatul meu este sa va hotarati rapid
un avocat va ajuta numai daca sunteti in termen, adica daca demareaza procedura inainte de a expira termenul de 30 de zile de la data la care platiti taxa
referitor la costuri, in niciun caz nu iesiti in pierdere....