Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului

Buna seara!am si eu o nelamurire!eu am nascut pe 1 oct.si am fc cerere la ajofm de intrare in ccc 2ani,si astept sa imi vina actele ptr depunerea dosarului.eu nu am luat cele 126 zile de concediu maternal,are cumva ceava e obligatoriu sa le iau pe toate ?dosarul il depun la primarie?multumesc!
Nu veti primi indemnizatie de ccc pana la 2 ani si nici alocatie timp de 60 de zile din aceasta cauza.

Dosarul se depune biroul specializat al primariei
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
ma scuzati dar nu pre inteleg,eu am avut concediu pana pe 12 noiembrie,adica cele 42 zile lauzie.acum imi pregatesc dosarul de ccc 2ani.actele ptr alocatie le-am depus.

Dar de de nu spuneti asa ? Concediul de lauzie , face parte din cele 126 zile de concediu de maternitate , pe care dvs decideti cum il impartiti , dar trebuie minim 42 de zile luate post -natal. Din aceasta cauza , se amana data de la care se incepe efectiv plata ccc cu 60 de zile , daca nu ati luat concediul de lauzie.(42 zile) . Acestea sunt obligatorii din totalul celor 126 .
eua m luat luat 60 zile prenatal si 42 zile postnatal.in cat timp trebuie sa depun dosarul si cam in cat timp imi vin banii?multumesc!
1. CCC pana la 2 ani si indemnizatia aferenta vi se acorda incepand cu cea de a 43-a zi de la nasterea copilului.
2. Chiar daca va intarzia (cum se mai intampla la noi) plata indemnizatiei aceasta o veti primi si pe lunile din urma.