Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces partaj

Daca in urma procesului de partaj unde suntem 3 mostenitori iar una nu vrea sa imparta mostenire si nici nu are de unde sa ne plateasca, pana unde se poate ajunge cu acest proces?
se ajunge la vanzarea silita a imobilului atribuit persoanei care va datoreaza bani.
In urma solutionarii unui proces de partaj, instanta de judecata in baza probelor ce vor fi administrate va stabili partea din bunuri ce va reveni fiecarei parti din cauza. In urma expertizelor ce vor fi efectuate, precum si a bunurilor pe care le aveti de impartit, acestea pot reveni unei singure parti, daca se constata ca acestea nu sunt comod partajabil in natura. Daca exista mai multe bunuri, in functie si de dorinta exprimata de fiecare parte, instanta poate atribui bunurile in asa fel incat sa existe o oarecare egalitate intre parti.

Probabil dumneavoastra va referiti la situatia in care bunurile raman la o singura persoana, iar instanta stabileste ca celorlate parti din dosar sa li se atribuie o suma de bani cu titlu de sulta, reprezentand contravaloarea cotei succesorale.

In aceste conditii, instanta stabileste si un termen rezonabil in care, partea careia i-au fost atribuite bunurile, trebuie sa achite catre celelalte părti sumele de bani.

In cazul in care nu isi indeplineste obligatiile in termenul stabilit, se investeste hotararea cu formula executorie si se merge la un executor judecatoresc. Acesta va incerca sa vanda din bunuri pentru a satisface creanta dumneavoastra.

Va multumesc!
Din celelalte 2, nu vrea nici una atribuirea bunului ( in totalitate si sa plateasca celorlalti sulta)?
Nu se poate opune partajului, doar modului de partajare. Se poate ajunge la executorul judecatoresc.