Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre impozit si succesiune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre impozit si succesiune

Buna ziua,

Batranii au murit cu mai multi ani in urma. In urma lor, au ramas trei frati. Datorita unor neintelegeri, inca nu au facut succesiunea. S-a acumulat impozitul, iar acum, unul din ei, ar fi dispus sa il plateasca (sa imparta cheltuielile este exclus).
In ce fel, achitarea acestor impozite pe mai multi ani, ii vor fi de folos, mai tarziu, la o eventuala succesiune?
Buna ziua,
Sa pastreze chitantele ca poate recupera partea ce a platit-o in contul celorlati mostenitori ( 2/3 din suma platita).
O poate cere in fata notarului, daca se inteleg toti si merg acolo, sau in nstanta.
Buna ziua,
Avand in vedere ca nu exista o intelegere atunci suma intra la pasivul succesoral si va fi impartita intre mostenitori.
Cel ce a platit va putea recupera 2/3 din ea sau, daca e interesat, va putea solicita atribuirea bunurilor in materialitate si obligarea la plata sultelor din care va scade cotele de impozit platite.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspunsuri

Traducand a doua afirmatie in limbajul profanului, la succesiune, ceilalti doi, ii vor putea restitui cei 2/3 in forma unei suprafete de teren (spre exemplu), din cea care le-ar fi revenit lor. Sper ca am inteles bine.
Aceasta solutie li se poate impune, sau se poate ajunge la ea, doar prin intelegere?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Avand in vedere ca nu exista o intelegere atunci suma intra la pasivul succesoral si va fi impartita intre mostenitori.
Cel ce a platit va putea recupera 2/3 din ea sau, daca e interesat, va putea solicita atribuirea bunurilor in materialitate si obligarea la plata sultelor din care va scade cotele de impozit platite.

Buna ziua,
2/3 din banii dati nu din mostenire.
Solicitand atribuirea in natura a INTREGULUI BUN atunci dumnevoastra ar trebui sa-i desdaunati.
suma ce ar trebui sa le-o dati se numeste SULTA.
Din acea sulta va puteti retine 2/3 din sumele platite ca impozit.
aveti mare sansa ca instanta sa va atribuie INTREG BUNUL in natrura avand in vedere ca va ocupati de el.
Va sfatuiesc sa va angajati avocat avand in vedere ca este evident ca nu aveti niciun fel de cunostinte de drept.