Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontact
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontact

Buna ziua, am incheiat un antecontract pentru cumpararea unui imobil ce urmeaza sa se construiasca. Plata integrala se va face in cursul zilelor urmatoare. Problema este ca in antecontract s-a scris gresit data incheierii contractului, iar contractul a fost incheiat in prezenta unui avocat, deci are si o foaie cu incheierea avocatului unde data este scrisa corect.
Cum trebuie sa procedez pentru a nu avea probleme ulterior si pentru ca antecontractul sa nu poata fi contestat in cazul in care vanzatorul nu isi respecta obligatiile?
Datele diferite pot duce la nulitatea antecontractului?
chiar nu ma ajuta nimeni ??
Primeaza data certa atestata de avocat. Nu e cauza de anulare a contr. Totusi, pt. a evita eventuale discutii ulterioare, ati putea solicita rectificarea datei in contract (se taie data veche, se scrie cea corecta si se semneaza de ambele parti, pe toate exemplarele contractului).
Si de avocat, se semneaza si de avocat si se stampileaza in drept.
Normal ar fi sa faceti un aditional.
Nu am inteles care data nu e trecuta corect, in care contract, caci este antecontract... :-/
monkey a scris:

Problema este ca in antecontract s-a scris gresit data incheierii contractului, iar contractul a fost incheiat in prezenta unui avocat, deci are si o foaie cu incheierea avocatului unde data este scrisa corect.
:-/
Datele diferite nu anuleaza contractul, dar e important pentru a vedea data de la care curge obligatia pentru o parte sau pentru cealalta.