Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plus si minus in gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plus si minus in gestiune

Daca o companie din domeniul "vanzari, transport logistica" are mai multe filiale in tara ex: sibiu, ploiesti, bucuresti, etc. ; si in urma inventarului periodic la fiecare filiala in parte s-au constatat urmatoarele: la SIBIU sa gasit un MINUS de 800kg mere si un PLUS de 800kg portocale in gestiune; la PLOIESTI sa gasit un PLUS de 800kg mere si un MINUS de 800kg de portocale { mentionez ca aveau loc periodic transferuri de marfa intre filiale si se putea gresi la incarcare} Compania are dreptul legal sa imputa gestionarului de la sibiu merele si portocalele sa se faca plusul companiei pe motiv ca marfa nu se aseamana?
Atat creearea de plusuri cat si minusuri in gestiune , constituie pentru gestionar infractiunea de delapidare , daca a fost facuta cu intentie ,
Trebuie sa intelegeti ca legea nu intotdeauna este dreapta. Persoana care face inventarierea trebuie sa stabileasca o modalitate de corectare a transferurilor (pentru ca e clar eroare de inregistrare si nu furt calificat). Plusul se inregistreaza si minusul se plateste. Asa zice legea, dar eu nu m-as simti foarte confortabil facandu-i unui patron un plus (in contabilitate plusul inseamna beneficiu in favoarea firmei, respectiv a patronului) si punand un angajat sa plateasca niste bani pentru o greseala de inregistrare. Sa faci rau e simplu, binele se face mai greu. Inainte de a aplica legea e bine sa nu uiti ca esti om, si nu exista om care sa nu greseasca.
Plusul se inregistreaza si minusul se plateste

Pt Lumi 71-Cum priviti fapta gestionarului care inseala cumparatorul la cantar , sau masuratoare , livrandu+i o cantitate mai mica de marfa decat trebuia, cu scopul de a+si creea un + in gestiune pentru ca ulterior sa si+o insuseasca , sau sa o vanda altor clienti , isusindu-si pretul obtinut? Credeti ca-i creeaza un beneficiu firmei ?Fals. Fapta constiuie delapidare , si nu furt , sau altceva.