Forum Discuţii juridice Executare silită Contestarea unui titlu executoriu.
Discuție deschisă în Executare silită

Contestarea unui titlu executoriu.

Buna ziua. Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti daca pot ataca titlul si nu numai executarea pe motivul ca in decursul unui an de zile, debitorul a platit de buna seama sume de bani creditorului care nu le-a consemnat nicaieri. Ulterior a cerut executarea silita pe intreaga suma de bani nerecunoscand nimic , desi chiar si avocatul stie de aceste sume de bani, si mai rau ca si cheltuielile de executare sunt tot la valoarea intreaga a creditului.Fiind un titlu executoriu emis de un cabinet notarial banuiesc ca pot ataca si titlul pt. fond astfel incat sa revizuiesc titlul executoriu. Va multumesc.
Ar trebui deschisa o actiune in instanta. Inainte de a se emite titlul executoriu nu ati fost notificat in prealabil? Ar trebui sa aveti dovezile prin care ati raspuns notificarilor care v-au fost facute, si neaparat documentele cu care ati achitat platile. Poate ar trebui mai detaliat cazul postat. Succes!
Se poate contesta executarea,pentru ca titlu a fost dispus in baza unei hotarari definitive si irevocabile
Pai daca e definitiva si irevovabila cum sa se poata?:D
Titlul executoriu este incuviintat in baza unei hotarari ramasa definitiva ,pe cand in temeiul disp art 399-405 Cod procedura civila,partea interesata ,poate formula contestatie impotriva executarii silite
Intrucat titlul executoriu nu este o hotarare judecatoreasca, ci un act autentic emis de un notar, in baza art. 399 alin. 3 din Codul de procedura civila, puteti formula contestatie la executare, in cadrul careia sa invocati aparari de fond impotriva titlului.