Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stornare facturi avans marfuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stornare facturi avans marfuri

Buna ziua,

Problema este urmatoarea: o societate infiintata in martie 2010, a emis 3 facturi de avans marfuri catre o alta societate. Nu a primit bani, dar nici marfa nu a livrat (se poate dovedi cu acte ca societatea nu a avut niciodata de la infiintare marfa pe stoc). In urma intocmirii acestor facturi a rezultat TVA de plata, care a fost declarat dar nu si achitat, sicietate intrand in final in insolventa. Se mai pot storna aceste facturi?

Sper sa imi poata raspunde cineva,
Va multumesc!
Buna seara.

Ati fost notificata de administratorul judiciar sau lichidator ca s-a deschis procedura de insolventa impotriva acelei firme? Daca da,atunci Dvs. trebuia sa va inregistrati declaratia de creanta .Luati legatura cu administratorul judiciar .

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal