Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord vecini

Am urmatoarea speta: in prezent detin un apartament situat intr-un imobil cu alte 2 apartamente, acestea fiind dobandite prin Legea 112. La ele, din curtea imobilului de peste 4000 mp au fost acordati si intabulati 2000 mp, in cota indiviza celor trei apartamente (proportional cu suprafata fiecarui apartament). In prezent doresc sa solicit iesirea din indiviziune pentru teren si pe suprafata care imi va reveni si care nu va avea acces direct ci prin servitute, sa construiesc un nou imobil. As dori sa imi precizati daca mai este nevoie de acordul vecinilor in acest caz. Mai este considerata curtea comuna?
Daca din totalul de 4000 mp au fost intabulati numai 2000 mp ,in cota indiviza celor 3 apartamente,care este statutul juridic al restului de 2000 mp?
Au fost cumparati prin negociere directa de la statul roman de unul dintre ceilalti doi proprietari (mai potent financiar).
Niciodata nu veti putea iesi din indiviziune pentru terenul de sub constructie sau din curtea unui imobil cu mai multe apartamente . Veti putea insa sa solicitati ,dupa intabulare ,autorizatie de constructie insa numai cu acordul celorlati coproprietari.
Av,Ioana Cazacu
aveti nevoie de acordul vecinilor.
Deci nu am nici un temei legal sa solicit iesirea din indiviziune? Nu ma refer la suprafata de sub constructia existenta (o vila) sau la aleea de acces, ci la restul terenului.:(