Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept familial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept familial

Sunt de nationalitate romana si traiesc in Franta, in concubinaj cu un catatean francez.Urmeaza sa nasc luna viitoare.Doresc sa stiu daca vreau sa ma reintorc in tara cu copilul, imi va trebui acceptul tatalui? Subliniez ca isi recunoaste copilul.
Cu multumiri
Oprea
Înainte de a veni în țară ar fi bine să transcrieți nașterea și în România. De intrat în țară intrați însă vă va cere la vamă la ieșire acceptul tatălui. Tatăl poate să își dea acceptul printr-o declarație autentică la Notar.
nu puteti pleca din franta fara aprobarea tatalui
veti avea nevoie de acordul tatalui copilului.
Multumesc mult de tot pentru raspuns.O seara linistita.
Oprea Alina