Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor

Buna seara.Am fost numit ca martor intr-un inccident neplacut- un sofer prins in stare de ebrietate ,conducand fara permis- ...Am fost citat ca martor pe data de 18 oct 2010,am fost insa inculpatul a cerut o amanare pe motiv ca doreste sa schimbe avocatul.Ni s-a spus sa mergem pe 24 noiembrie 2010 in calitate de martor,insa nu am primit nici o hartie,citatie.Este neparat sa ma prezint,avand in vedere ca nu am fost citat in scris? Astept raspunsuri,sfaturi.Multumesc

Corectez.....subiect: MARTOR
Ad3, utilizator
La prima infatisare ati primit citatie?
Da,am primit.
nu ati mai fost citat pentru ca ati fost prezent la termenul anterior si ati luat termenul in cunostinta. E bine sa va prezentati ca sa nu primiti vreo amenda
Multumesc de sfat.

as vrea sa fac astfel incat sa nu ma prezint...e neplacut,am fost numit ca martor obligat fortat sa zic asa..
Anterior cu minim 5 zile termenului pe care il aveti in cunostiinta ,aveti posibilitatea sa informati instanta ,despre faptul ca a intervenit o problema independenta de vointa dvs situatie medicala,obligatie profesionala,care sa poata fi dovedita cu documente,situatie care va impiedica sa va prezentati la instanta