Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... copie hotarare divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

copie hotarare divort

mi s_au furat actelesi ca sa mi se elbereze BI imi este necesar o copie a hotararii de divort definitiva si irevocabila ,eu fiind in alta localitate ,pot face o cerere scrisa si trimisa prin posta sau este necesar sa ma prezint la judecatorie?
Cererea adresata instantei ,la care anexati dovada achitarii taxelor aferente,o expediati prin corespondenta cu mandat de confirmare
Cererea pentru legalizarea unui alt exemplar de hotarare presupune anexarea la cerere a hotararii a carei legalizare se solicita, taxa de timbru de 2.00 lei si timbrul judiciar , astfel ca trimiterea unei simple cereri nu rezolva nimic.
Puteti expedia toate cele de mai sus cu confirmare de primire, insa la eliberare trebuie sa va deplasati la instanta.