Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fond funciar

buna ziua

am introdus o actiune pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru o suprafata de teren in baza legii 147/2005.am castigat la instanta de fond , care a dispus ca terenul respectiv sa-mi fie atribuit. La instanta de recurs insa am pierdut deoarece aceasta instanta a considerat ca instanta dfe fond a aplicat gresit legea. Recurenta era comisia locala de fond funciar . Ce cai de atac mai am?
curtea suprema?avocatul poporului?strasbourg?
aveti caile extraordinare de atac: revizuirea sau contestatia in anulare. consultati un avocat sa vedeti daca va puteti incadra in motivele expres prevazute de lege pt aceste cai. apoi puteti trimite cauza la CEDO.
athe a scris:

... apoi puteti trimite cauza la CEDO.

:O :stunned: X-( Cu astfel de raspunsuri in loc sa facem lumina ne "intunericim" #-o S-ar intelege ca dupa ce se judeca in Romania cela care este nemultumit de rezultat "trimite cauza la CEDO" care ... NU. Curtea Europeana nu rejudeca procesele din Romania ci judeca daca au fost incalcate unul sau mai multe din drepturile garantate de Conventie. Procedura la CEDO este scrisa, nu aveti taxe de platit insa dureaza. Dureaza mult de tot (cativa ani pentru ca onorata Curte a cazut victima propriului succes, fiind "sufocata" cu zeci de mii de cauze) iar despagubirile acordate de Curte sunt mai degraba modeste raportat la pretentiile romanilor.
Revizuirea sau contestatia in anulare sunt cai de atac foarte tehnic reglementate si inainte de a ma putea pronunta daca aveti sau nu motive sa le promovati ar trebui sa stiu ce s-a petrecut in dosar.