avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA info tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

info tva

buna

sunt pfa cu norma de venit si neplatitor de tva caen 7410, facturez in ue prestari servicii.
1- ce trebuie sa fac cu tva?
2- trebuie sa ma inregistrez pentru operatiunile intracomunitare in scopuri de tva? 3- pentru facturare prestari servicii este nevoie de comanda sau contract?
4- ce inseamna autofacturare?

multumesc
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 10:33, 24 Noiembrie 2010
trebuie sa va inregistrati in scopuri tva intracomunitar si in ROI pentru a putea presta astfel de servicii.
de asemenea, trebuie sa depuneti declaratia 390 pana pe data de 15 a lunii urmatoare celei in care ati prestat serviciile.
nu stiu care este legislatia partenerilor in tarile respective, dar pentru deductibilitate va recomand contract de prestari servicii.
autofacturarea nu are de-a face cu speta dvs.
Multumesc.

Trebuie sa platesc tva sau doar sa fiu inregistrat?
Declaratia 390 trebuie depus in fiecare luna daca lunar se factureaza in ue prestari servicii?
nu platiti, tva se plateste de catre beneficiar in tara sa.
390 se depune in fiecare luna, de fiecare data cand prestati aceste servicii.
buna

si daca in acest an in fiecare luna am prestat servicii in ue si nu m-am inregistrat inca (nu stiam) ce amenda pot primi?
de la 1 august exista obligatia inscrierii in ROI.
amenda pentru efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care au aceasta obligatie fara a fi inscrise este de la 1.000 la 5.000 lei
amenda pentru nedepunerea decl. 390 este de 2% din sumele nedeclarate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înscriere în registrul operatorilor intracomunitari valentinas valentinas Buna ziua, Se poate realiza inregistrarea in Registrul operatorilor intracomunitari ulterior prestarilor de servicii intracomunitare si in conditiile in ... (vezi toată discuția)
Facturare cu sau fara tva? inregistrare roi? gistra gistra 1) Am o firma platitoare de TVA si prestez servicii IT la o firma neplatitoare de TVA din UK. In acest caz facturez cu TVA 0, TVA 24% sau fara TVA? 2) Am un ... (vezi toată discuția)
Livrare de servicii ue cu sau fara tva AlexT. AlexT. Cand se factureaza livrarea de servicii in UE cu TVA....atunci cand prestarea de servicii se efectueaza pe teritoriul Romaniei?Este corect asa? De exmplu daca ... (vezi toată discuția)