Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Înscriere în registrul operatorilor intracomunitari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Înscriere în registrul operatorilor intracomunitari

Buna ziua,

Se poate realiza inregistrarea in Registrul operatorilor intracomunitari ulterior prestarilor de servicii intracomunitare si in conditiile in care au fost deja emise documentele justificative, fara ca prestatorul sa fi solicitat un cod valid de TVA intracomunitar? Serviciul a fost prestat in tara pe toata perioada anului trecut. Prestatorul nu este inscris in scopuri de TVA in nicio tara, iar Clientul este o entitatea neplatitoare de TVA, dar cu cod valid de TVA, intr-o tara din UE. Intrebarea este cum se poate remedia retroactiv acesta situatie pentru prestatorul roman?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
inscrierea in ROI opereaza incepand cu data comunicarii deciziei catre dvs. de catre organul fiscal competent.

ce fel de servicii s-au prestat?

in principiu nu se poate remedia situatia in nici un fel. presatorul roman, neplatitor de tva in romania, trebuia sa solicite inregistrarea in scopuri tva intracomunitar cf. art. 153^1 cod fiscal si totodata inscrierea in ROI.
de asemenea, serviciile prestate trebuiau declarate in 390.

beneficiarul din ue avand cod tva valabil, a supus taxarii operatiunea in tara sa si a declarat-o in vies, aparand astfel neconcordante intre cele doua tari.

veti primi o amenda pentru neinscrierea in ROI cuprinsa intre 1.000 si 5.000 lei, iar pentru nedeclararea in 390, o suma egala cu 2% din valoarea nedeclarata.