Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

santaj

fostul meu iubit are niste poze intime cu mine,m-a amenintat ca le va posta pe un site daca nu o sa vorbesc cu el.ce pot sa fac sa nu le posteze?
Daca puteti dovedi santajul ,formulati la politia pe raza careia aveti domiciliul sau la parchet, plangere penala pentru santaj,conform art.194 c.pen.
Dvs,trebuie sa aveti dovezi cu privire la conditionarile sale,acte,martori,inregistrari ,alte probatorii,acceptate de lege.
Daca nu detineti probe doveditoare,acesta se poate indrepta impotriva dvs,cu plangere penala pentru denuntare calomnioasa.
In viitor,este bine sa faceti fotografii numai la fotograf !
lihuanamaria a scris:

fostul meu iubit are niste poze intime cu mine,m-a amenintat ca le va posta pe un site daca nu o sa vorbesc cu el.ce pot sa fac sa nu le posteze?

Am avut un caz de acest gen cu postare a pozelor fara o instiintare prealabila.
Persoana a aflat ca s-au postat pozele dupa ce a primit mai multe telefoane in aceeasi zi...
De la momentul in care s-a depus plangerea si pana astazi nu m-a mai contactat cum ca ar mai avea probleme.

Daca nu vreti sa va fie postate pozele incercati sa angajati un avocat pentru a se ocupa de problema.
Daca veti mai astepta...pozele se pot scoate si ulterieor dar tot cred ca veti avea nevoie de avocat...
Niciun avocat nu va poate garanta reusita intreprinderii dvs,dar ajutorul specializat este intotdeauna necesar.
Formulati plangerea penala ,daca puteti dovedi amenintarile si conditionarile fostului dvs prieten si depuneti-o la politia competenta.