avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poate beneficia de concediu medical?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poate beneficia de concediu medical?

x si a incetat contractul pe data de 16.06.2010 cu 55b si s a angajat la o alta societate pe 03.09.2010. De pe 03.10.2010 are 5 zile de concediu medical. beneficiaza de el?
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 11:45, 23 Noiembrie 2010
neon butterflies a scris:

x si a incetat contractul pe data de 16.06.2010 cu 55b si s a angajat la o alta societate pe 03.09.2010. De pe 03.10.2010 are 5 zile de concediu medical. beneficiaza de el?

Da , avand in vedere dispozitiile art 12 si 13 din normele de aplicare ale OUG 158/2005 Art. 12. - (1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se consideră o lună de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.
Art. 13. - Se consideră stagiu de cotizare şi situaţia în care, prin însumarea perioadelor ce constituie stagiul de cotizare din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezultă un număr de 22 de zile de stagiu de cotizare.

Daca e concediu medical cu urgenţa medico-chirurgicala, tuberculoza, boli infectocontagioase din grupa A, neoplazii şi SIDA nu se cere stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj livialina livialina Sunt somera din 08.11.2012 desfacerea CM cu art 65,66 dupa 2 ani CCC. Mentionez ca am fost in periaoda de preaviz 20 zile , termen expirat pe 08.11.2012. Dupa ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate atenastef atenastef Buna ziua, Am rugamintea sa ma lamuriti intr-o problema, anume Salariat al societatii, a primit decizia medicala asupra capacitatii de munca-gr.II. Am ... (vezi toată discuția)
Vreau un sfat mirusaby mirusaby Am doua societati , si as dori sa trec angajatii de la societatea X la societatea Y, cum ar fi corect sa procedez? Ei ar trebui sa-si dea demisia de la ... (vezi toată discuția)