Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... insotire minor in italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

insotire minor in italia

Buna ziua.problema mea este urmatoarea:matusa mea lucreaza in italia si in perioada sarbatorilor de iarna ar vrea ca fiul cel mic in varsta de 8 ani sa poata merge in vacanta acolo.Eu am 24 de ani si sunt cea care il insoteste.Va rog frumos,as avea nevoie de informatiile necesare privind procedurile pe care ar trebui sa le indeplinesc.Mentionez ca tatal lui este in Romania.Va multumesc ...Roxana Toma
dvs unde va aflati in acest moment?
pentru a iesi un minor din tara este nevoie de acordul ambilor parinti si mentionarea insotitorului. daca unul dintre parinti il insoteste pe minor atat la iesire cat si la revenirea in tara este nevoie doar de consimtamantul celuilalt parinte care nu il insoteste pe minor. adserati-va unui notar public si va va redacta declaratia pentru calatorie.
O procura notariala din partea tatalui prin care va imputerniceste sa insotiti copilul, mentionandu-se si traseul si perioada.