avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare suma cu titlu de pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare suma cu titlu de pensie alimentara

pot deschide o actiune prin care sa cer pensia alimentara retroactiv pt, ultimii 5 ani daca nu am primit-o pt. minor?
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 18:39, 2 Martie 2011
Puteti solicita doar pentru ultimii 3 ani intrucat a intervenit prescriptia pentru sumele mai vechi de 3 ani.
Nu, pensia poate fi recuperata doar pe ultimii 3 ani, pentru celilalti 2 ani intervenind prescriptia si asta numai in situatia in care aveti stabilita plata pensiei de intretinere printr-o hotarare judecatoreasca.
Pentru recuperarea pensiei neachitate ,aveti posibilitatea executarii silite a hotararii prin care aceasta a fost stabilita., executare pe care o puteti realiza prin intermediul unui executor judecatoresc.
Mai aveti posibilitatea formularii unei plangeri penale in temeiul art.305 al.1 lit.c) c.pen.-abandonul de familie.
Opinez ca exista doar posibilitatea plangerii penale pentru abandon,daca nu s-a executat obligatia de intretinere din hotarare.Va constituiti parte civila cu suma restanta.Abandonul, are forma continua. 305(1) c) C.p.Trebuie dovedita reaua credinta.
Ultima modificare: Joi, 3 Martie 2011
avvalentina, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara lenutaa lenutaa Buna.Parintii mei au divortat la nasterea mea,eu am ramas in custodia mamei iar tatal meu nu mi-a platit deloc pensia alimentara,am 17 ani si cateva luni...ce ... (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare andreeaeliza andreeaeliza incerc sa recuperez pensia alimentara neplatita pe ultimii 5 ani, am acordul verbal al tatalui ca va plati , dar nu stiu cum sa calculez suma datorata si care ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara danutza_s danutza_s Buna ziua, Eu sunt divortata de un an si jumatate(1 copil in intretinere),iar pensia alimentara o vad numai daca tatal copilului doreste sa-l vada(1 ... (vezi toată discuția)