Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare suma cu titlu de pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare suma cu titlu de pensie alimentara

pot deschide o actiune prin care sa cer pensia alimentara retroactiv pt, ultimii 5 ani daca nu am primit-o pt. minor?
Puteti solicita doar pentru ultimii 3 ani intrucat a intervenit prescriptia pentru sumele mai vechi de 3 ani.
Nu, pensia poate fi recuperata doar pe ultimii 3 ani, pentru celilalti 2 ani intervenind prescriptia si asta numai in situatia in care aveti stabilita plata pensiei de intretinere printr-o hotarare judecatoreasca.
Pentru recuperarea pensiei neachitate ,aveti posibilitatea executarii silite a hotararii prin care aceasta a fost stabilita., executare pe care o puteti realiza prin intermediul unui executor judecatoresc.
Mai aveti posibilitatea formularii unei plangeri penale in temeiul art.305 al.1 lit.c) c.pen.-abandonul de familie.
Opinez ca exista doar posibilitatea plangerii penale pentru abandon,daca nu s-a executat obligatia de intretinere din hotarare.Va constituiti parte civila cu suma restanta.Abandonul, are forma continua. 305(1) c) C.p.Trebuie dovedita reaua credinta.
avvalentina, utilizator