Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru locuinte noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru locuinte noi

Anul trecut am incheiat o "promisiune bilaterala de vanzare-cumparare" prin care vanzatorul, persoana fizica, se angaja sa termine un apartament pana in ianuarie 2008. Am platit 25% din valoarea apartamentului, urmand ca la predarea lucrarii sa achitam si restul de 75%. Acum suntem aproape in martie, apartamentul nu este gata, iar constructorul a mai cerut bani deoarece de la 1 ianuarie 2008 s-a introdus TVA pentru tranzactii imobiliare efectuate intre persoane fizice. Mentionez ca contractul semnat initial nu prevede nici o marire a pretului. Este acest lucru legal si ce pot face?
Pentru intarzierea in executare, verificati ce prevederi contine in acest sens acea promisiune de vanzare cumparare.
Cat despre TVA, e adevarat ca prin modificarile aduse Codului fiscal prin OG 106 /2007, persoanele fizice sunt obligate sa plateasca TVA, dar cu respectarea urmatoarelor conditii: aceasta trebuie să desfăşoare activităţi economice cu caracter de continuitate (nu se specifica in ce mod se determina acest caracter), iar cifra de afaceri anuală declarată sau realizată să depăşească plafonul de 35.000 de euro (acest prag e depasit in aproape toate tranzactiile imobiliare). Legat de aceste prevederi s-au iscat numeroase controverse, nu exista inca norme de aplicare, si nu prea se poate determina in ce moment o persoana fizica ar trebui sa devina platitoare de TVA.
Asa ca, inainte sa achitati diferenta de bani solicitata de vanzator, cereti-i sa va prezinte certificatul de inregistrare in scopuri de TVA, sa vedeti daca intr-adevar s-a inregistrat la organul fiscal.
si daca s-a inregistrat de la 1 ian 2008, verificati daca legea actioneaza retroactiv pentru ca aceasta conventie pe care ati incheiat-o este din 2007. in mod teoretic ar trebui sa perceapa tva pentru acordurile pe care le semneaza anterior intrarii legii in vigoare
S-a semnat doar o promisiune de vanzare si s-a achitat un avans, deci la perfectarea vanzarii ar trebui sa-i perceapa TVA, daca, desigur, s-a inregistrat.
Persoanele fizice nu factureaza cu TVA daca nu sunt inregistrate in scopuri de TVA la Administratia Financiara.
lory10 a scris:

Pentru intarzierea in executare, verificati ce prevederi contine in acest sens acea promisiune de vanzare cumparare.
Cat despre TVA, e adevarat ca prin modificarile aduse Codului fiscal prin OG 106 /2007, persoanele fizice sunt obligate sa plateasca TVA, dar cu respectarea urmatoarelor conditii: aceasta trebuie să desfăşoare activităţi economice cu caracter de continuitate (nu se specifica in ce mod se determina acest caracter), iar cifra de afaceri anuală declarată sau realizată să depăşească plafonul de 35.000 de euro (acest prag e depasit in aproape toate tranzactiile imobiliare). Legat de aceste prevederi s-au iscat numeroase controverse, nu exista inca norme de aplicare, si nu prea se poate determina in ce moment o persoana fizica ar trebui sa devina platitoare de TVA.
Asa ca, inainte sa achitati diferenta de bani solicitata de vanzator, cereti-i sa va prezinte certificatul de inregistrare in scopuri de TVA, sa vedeti daca intr-adevar s-a inregistrat la organul fiscal.

Nu activitatile trebuie sa aiba caracter de continuitate. Citeste foarte atenta textul legal :Art. 127. - (1) Este considerata persoana impozabila
orice persoana care desfasoara, de o maniera
independenta si indiferent de loc, activitati
economice de natura celor prevazute la alin. (2),
oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei
activitati.

(2) In sensul prezentului titlu, activitatile
economice cuprind activitatile producatorilor
comerciantilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv
activitatile extractive, agricole si activitatile
profesiilor libere sau asimilate acestora. De
asemenea, constituie activitate economica exploatarea
bunurilor corporale sau necorporale in scopul
obtinerii de
venituri cu caracter de continuitate.

Daca era o virgula in textul legal dupa venituri, era cum ai precizat tu ,dar in cazul de fata, aplicand metoda gramaticala ca metoda interpretativa, reiese ca veniturile trebuie sa aiba caracter de continuitate, adica in mod constant ,veniturile PF sa provina din vanzarea de bunuri.
Parerea mea;)

PS. in normele metodologice cu privire la aplicarea cod fiscal , MFP a precizat ca "obtinerea de venituri de catre persoanele fizice din vanzarea locuintelor proprietate personala (...) nu va fi considerata activitate economica (deci nesupusa TVA-ului)
Darius Bobic, Avocat