Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de prima de incadrare?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de prima de incadrare?

Buna ziua, am fost somer pana acun 2 luni mi-am gasit un loc de munca, dar este in alta localitate dar in acelas judet si nu am mai mult de 17 km. Beneficiez de prima de incadrare?
Va multumesc anticipat.:stunned:
1. Legea 76/2002 spune:

Art. 74. - Persoanele care în perioada în care beneficiază de indemnizaţie de şomaj se încadrează, potrivit legii, într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 50 km de localitatea în care îşi au domiciliul stabil, beneficiază de o primă de încadrare acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj egală cu de două ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data acordării.

Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiază de indemnizaţie de şomaj se încadrează, potrivit legii, într-o altă localitate şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbă domiciliul primesc o primă de instalare, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, egală cu de şapte ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data instalării.

2. Asadar prima de incadrare se acorda numai daca locul de munca este la o distanta mai mare de 50 de km de localitatea de domiciliu, indiferent ca este in acelasi judet sau nu.

3. Daca va schimbati domiciliul veti beneficia de prima de instalare.
4. Valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare = 500 lei.