Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Operatiune intracomunitara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Operatiune intracomunitara?

Buna ziua,
Sunt inregistrat ca PFA - CAEN 6201 - norma de venit - neplatitor de TVA si urmeaza sa prestez servicii unei companii inregistrate in S.U.A. dar compania are sediu si in U.E., prestarea de servicii catre aceasta companie se va considera operatiune intracomunitara?
Daca NU, cum trebuie sa procedez? pot sa emit facturi? trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA?
Daca DA, trebuie sa ma inregistrez in "scopuri de TVA" si in "Registrul operatorilor intracomunitari" ?

Va multumesc
cereti codul de tva al sediului din UE, va inregistrati in scopuri tva si va inscrieti in ROI.
Si daca nu au un cod TVA pt. UE ? Sunt obligati sa aiba?
Sau daca as presta servicii unei companii din afara UE, cum trebuie sa procedez?
asa cum dvs. sunteti obligat sa aveti si ei sunt obligati.
pentru serviciile prestate unei companii nonUE procedati ca si pana acum si nu implica inregistrarea in scopuri tva sau ROI.
iar factura trebuie scrisa in Lei? :) sau se poate si in Euro?