Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot sa imi iau din CIC doar primele 6 luni?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot sa imi iau din CIC doar primele 6 luni?

Buna ziua,

Sunt angajata si in luna februarie urmeaza sa nasc. Intentionez sa imi iau concediu prenatal incepand cu luna ianuarie. Stiu ca pot sa imi iau 126 de zile de concediu (pre si postnatal) timp in care sunt platita cu 85% din salariu, insa vreau sa stiu dc pot sa imi iau (din momentul in care nasc) 6 luni din concediul de ingrijire al copilului astfel incat dupa aceste 6 luni sa ma pot intoarce la lucru.
Vreau sa stiu ce implica acest lucru, ce documente imi sunt necesare, etc.

As mai vrea sa aflu daca dupa cele 6 luni pot sa lucrez doar 6 ore in loc de 8, si daca da cum se procedeaza si in acest caz?

Astept raspunsul dvs cu mult interes.

Buna ziua !
Dupa nastere trebuie sa stati obligatoriu in post natal 42 de zile , putand solicita si primi indemnizatie CIC incepand cu de-a 43 zi . Puteti relua activitatea cand solicitati (chiar si dupa 6 luni) , cu acordul angajatorului.
In legatura cu reducerea programului, va referiti la reducerea programului cu reducerea proportionala a salariului ? In acest caz , faceti act aditional la CIM , daca exista acordul partilor bineinteles...