Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre o mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre o mostenire

Buna ziua ,am un apartament care a fost al parintilor mei ,tata a murit ,amfacut succesiunea,iar apartamentul s -a trecut pe mine si pe mama mea.Eu o ingrijesc pe mama mea si am facut un contract de intretinere ,astfel ca dupa un eventual deces apartamentul sa imi ramana mie.M am casatorit si intrebarea mea este daca la un moment dat ar interveni un divort ,va trebui sa dau parte din acest apartament avand in vedere ca l am mostenit de la parintii mei si daca da dupa cat timp.
probl se punse dc la mom deschid succes erati sau nu casatorita si dc la mom inche contr de intretinere(este vb de vanzare-cump cu clauza de intret ?).
dc nu erati la nici un mom casat at ap este al dvs personal iar sotul nu va avea nici un dr de prop asupra imob, ci doar un eventual dr de creanata pt imbunatirile aduse acestuia.
in sens contrar, erati casat la unul/ambele mom at imob este un bun comun al sotilor fiec avand o cota parte din acesta, in fct de cat se va stabili in instanta cota reprez val de contrib la dobandirea tuturor bunurilor comune
În cazul unui divorţ soţia va avea un drept de creanţă cu privire la perioada de întreţinere care s-a prestat în timpul căsătoriei pentru că toate cheltuielile făcute pentru îngrijirea mamei din momentul încheierii căsătoriei sunt achitate din banii familiei.