Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... credite la banci
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

credite la banci

va rog ajutati-ma cu un raspuns!
am lucrat la o firma care a inceput sa aiba probleme si in mai 2006 mi s-a desfacut contractul de munca prin acordul partilor, eu angajindu-ma la alta firma. Cind eram la prima firma aveam salariu de 1000 Ron si am putut face credite la mai multe banci (in plus sotul meu avea o mica afacere si puteam plati ratele).In prezent ma aflu in imposibilitate de plata a ratelor, nu e rea vointa dar nu am de unde... bancile ma someaza amenintindu-ma cu declararea creditelor restante si cu obligarea mea la plata integrala a creditului...daca eu nu pot plati ratele cum sa-l platesc integral? mentionez ca nu am niciun bun pe numele meu,nici o alta sursa de venit decit salariul si am doua fetite minore in intretinere, ce mi se poate intimpla?
nu am girat si nici nu am ipotecat nimic.
ma gindesc ca singura solutie este ca parintii mei sa vinda apartamentul in care locuiesc eu cu fetele si sa ma mut la ei ca sa pot plati... dar dureaza pina gasesc cumparator,etc....
Ce ziceti?
ana93 a scris:

va rog ajutati-ma cu un raspuns!
am lucrat la o firma care a inceput sa aiba probleme si in mai 2006 mi s-a desfacut contractul de munca prin acordul partilor, eu angajindu-ma la alta firma. Cind eram la prima firma aveam salariu de 1000 Ron si am putut face credite la mai multe banci (in plus sotul meu avea o mica afacere si puteam plati ratele).In prezent ma aflu in imposibilitate de plata a ratelor, nu e rea vointa dar nu am de unde... bancile ma someaza amenintindu-ma cu declararea creditelor restante si cu obligarea mea la plata integrala a creditului...daca eu nu pot plati ratele cum sa-l platesc integral? mentionez ca nu am niciun bun pe numele meu,nici o alta sursa de venit decit salariul si am doua fetite minore in intretinere, ce mi se poate intimpla?
nu am girat si nici nu am ipotecat nimic.
ma gindesc ca singura solutie este ca parintii mei sa vinda apartamentul in care locuiesc eu cu fetele si sa ma mut la ei ca sa pot plati... dar dureaza pina gasesc cumparator,etc....
Ce zic

-Bancile va ameninta cudeclararea creditelor restante si la obligarea la plata integrala a aestora-este o gogorita. Bancii nu-i convine sa declare intreg creditul restant, apoi extrabilantier si sa constituie provizioane, mai ales in situatia creditelor de nevoi personale- fara garantii reale.
-De obicei asemenea credite sunt asigurate pt riscul de neplata. Teoretic bancii ar tyrebui sa nu-i pese-recupereaza creditul de la asigurator. In practica atat banca si asiguratorul fac parte din acelasi grup financiar- vezi: BCCarpatica-Carpatica Asig, OTP-OTP Asig, Banca Transilvania-BT asig, etc.Sfatul meu este sa platiti, chiar cu intarziere, dar sa achitati ratele-taras-grapis, asa incat banca sa nu declare intreg creditul restant sa procedeze la punerea in executare a contractului de credit sau sa se adreseza asiguratorului. Daca ajungeti in aceasta faza e mai rau.Nu faceti prostia sa vindeti apartamentul pentru a plati ratele.
truevio, cum adica bancii nu-i convine sa declare creditul restant, dar plateste repede ca sa nu ajungi sa declare acea banca acel credit restant, lucru care oricum e o gogorita... :O:-/:O
Sunt in ceata.
Bancile oricum constituie provizioane, nu e o operatiune pe care o fac din an in paste, doar sunt institutii de credite si daca n-ar avea credite neplatite nu s-ar mai asigura...
Iar doamna nu are importanta daca va fi executata de banca sau de asiguratorul ei...
Dar daca nu are bani nici de rate, de unde sa plateasca intreg creditul? Mai ales ca singura varianta pe care o gasise ii spui sa nu o urmeze... Care era varianta data de tine? :-/#-o
Nu am inteles nimic...
AVLIL-In contractul de credit bancar exista o clauza cf caria la neplata unui nr. de rate banca are posibilitatea sa declare intreg creditul restant. In aceasta situatie creditul devine extrabilantier, si se constituie provizioane de 100% anume intreaga suma trece pe pierdere-diminuandu-se profitul bancii cu aceaa suma. Bancii nu-i convine acest fapt. Crede-ma am fost cj la banca ani buni. In aceasta situatie plata unei rate-chiar cu intarziere constituie un bun prilej pt. banca in a evita aceasta finalitate-aceea de a nu declara intreg creditul extrabilantier.
Poate am fost ambiguu in exprimare, cert este ca nu poti emite o solutie juridica cu rol de panaceu universal in aceasta situatie. Sfatul meu a fost sa plateasca , chiar cu intarziere in ideea de a oferi bancii motivul de a nu declara tot creditul restant-situatie in care s-ar trezi executata silit pentru intreaga suma prevazuta in contractul de credit. Desigur ca aceasta este o solutie provizorie, cu efect dilatatoriu, solutia definitiva fiind aceea de a plati ratele la zi atunci cand se va pune pe picioare dpdv financiar.
Pe de alta parte am tras concluzia ca sumele datorate nu sunt f. mari si de aceea eu unul as evita solutii radicale gen vanzarea unui apartament pentru a achita aceste datorii. Cred ca este de notorietate ca un apartament mai ales situat intr-un oras mare poate reprezenta munca de o viata a unui om, iar ca sa-l cumperi........mai repede emigrezi in SUA si cumperi acolo o vila.
Solutia mea, in esenta este una simpla-arunca bancii din cand in cand cate o rata pana te pui pe picioare. Desigur daca nu exista absolut nici o luminita la capatul tunelului, vinde si plateste.Acum ai inteles?:)) Respectele mele
truevio, utilizator
Sunt cam grea de cap la chestiunile contabiloe, iar juridic imi e greu de inteles cum poate banca declara intreg creditul restant. Daca eu mai am de plata 10 000 din 100 000, cum sa declare restant 100 000? :-/
Asta imi e neclar.
Daca insa te referi aici numai la proceduri contabile, lasa explicatiile ca sunt bata la conta si nu voi intelege nimic, vai mama mea... #-o:))
Dar macar am inteles logica de a mai arunca un osisor bancii...
Dar daca banca a dat deja creditul unei sociatati de recuperare inseamna ca deja l-a declarat restant in intregime? :-/

Mersi ca ai incercat sa ma luminezi, ai reusit partial iar partea ramasa in intuneric e numai vina si lipsa mea de pricepere...

:offtopic: P.S. Panaceu inseamna medicament de utilizare generala, universala... CHinina era un astfel de medicament pe vremuri... Era un pleonasm pe-acolo, pe undeva... Ma rog, asta e un domeniu la care ma pricep eu... ;) spre deosebire de conta...
Ce inseamna insa dilatatoriu? Dilatoriu?
Poti incerca o refinantare - negociere.
Sau poti sa nu platesti, daca nu au ce sa-ti ia.

Sau poti sa faci refinantare la DOmenia Credit au un produs consolidarea datoriilor, care te-ar putea ajuta, daca ai restante si cel putin 2 credite, te duce cu ipoteca pe mai multi ani cu rate mici, e singura refinantare, din cate stiu ei, pentru restantieri.

Adriana Vasile,
COnsultant credite Aviso Constanta