Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIUL PENTRU CRESTEREA COPILULUI SE IA IN CALCUL ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIUL PENTRU CRESTEREA COPILULUI SE IA IN CALCUL PENTRU STABILIREA SPORULUI DE VECHIME?

AM REVENIT LA SERVICIU DUPA 2 ANI DE CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI SI MI S/A SPUS CA ACEASTA PERIOADA NU SE IA IN CALCUL PENTRU SPORUL DE VECHIME DEOARECE NU EXISTA NICI O LEGE CARE SA PREVADA ACEST LUCRU. TOTU
SI NU AU STIUT SA IMI SPUNA NICI IN BAZA CAREI LEGI NU IMI RECUNOSC CEI DOI ANI. CUM ESTE CORECT SI CARE ESTE LEGEA IN VIGOARE PENTRU CAZUL MEU?
sporul de vechime nu se acorda ptr perioada de suspendare. aceasta perioada se ia in calcul, in schimb, la determinarea vechimii in cazul pensiei. Perioada in care ati beneficiat de concediu crestere copil nu constituie vechime in munca, ci perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de legea 19/2000 (legea pensiilor).
Interpretez ca se ia in calcul:
OUG 148/2005
Art.18(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
se va lua in calcul ca vechime in munca si la calc pensie